Nie czytałem żadnej książki Simona Sineka. Obejrzałem tylko kawałek jego najsłynniejszego Ted Talka. Ale całkowicie zgadzam się z jego przesłaniem, żeby zaczynać każdy projekt od pytania „Dlaczego?”. Dlatego w tym wpisie poznasz „dlaczego” projektu Startup Bez Kodu. Oraz to jak to się przekłada jego na wizję i cele.
Od początku… Co to jest Startup Bez Kodu?
Startup Bez Kodu to platforma wiedzy, narzędzi i usług (pewnie za jakiś czas) w obszarze technologi no-code. Co to jest technologia no-code? To wszelkiego rodzaju platformy i narzędzia umożliwiające budowanie aplikacji webowych, mobilnych i innych rozwiązań IT bez pisania kodu. Bez pisania nawet jednej linijki kodu. Przypomina to budowanie z klocków Lego.
Platformy no-code umożliwiają osobom „nietechnicznym” realizację własnych pomysłów. Nie wymagają one teraz wielkich inwestycji na tworzenie oprogramowania, zatrudniania programisty, kilku lat edukacji lub drogich kilkumiesięcznych szkoleń. Wraz z rozwojem i wzrostem popularności narzędzi no-code budowa:
- własnych aplikacji
- MVP startupów
- rozwiązań IT na wewnętrzne potrzeby firm i korporacji
będzie dostępna dla osób spoza działów IT lub software house’ów.
Czy programiści będą kiedyś niepotrzebni?
Nie. Ktoś te platformy i narzędzia no-code musi zbudować. Technologia ta powstała właśnie z niedoboru świetnych programistów i luki na rynku pracy.
A więc DLACZEGO Startu Bez Kodu?
Projekt powstał, żeby pomagać (głównie osobom „nietechnicznym”) budować własne biznesy i start-upy bez linijki kodu. Bo tak łatwiej, szybciej, bezpieczniej i przyjemniej.
Korzenie w moim dzieciństwie
Jestem z wykształcenia fizykiem. Uczyłem się programować w prawie 10 językach. Nienawidziłem tego. Za to pamiętam, że w dzieciństwie uwielbiałem bawić się klockami Lego. Spędzałem na tym całe dnie. W tym projekcie mój prywatny cel to bawić się klockami no-code nie tylko dla przyjemności, ale także z myślą, że może coś, komercyjnie wartościowego z tego wyjdzie. Nie ukrywam tego. Mam wiele pomysłów na aplikacje i ze znajomością tych technologii mam większą wiarę w sukces i motywację do działania.
Jaka jest wizja i cel projektu Startup Bez Kodu?
- Stworzyć najbardziej wartościową platformę wiedzy o budowaniu aplikacji no-code w Polsce.
- Zbudować społeczność i za pomocą tej platformy dzielić się z nią możliwościami i wolnością, jaką dają platformy no-code.
- Zmieniać te możliwości na wiarę, motywacje kreatywnych ludzi i pomagać im realizować świetne projekty z wykorzystaniem technologii no-code. To jest cel. Pomóc w tym jak największej liczbie osób.
Na koniec inspiracja
Jesteśmy na początku trendu, który polega na dawaniu możliwości budowania software’u osobom, które do tej pory nie miały takiej możliwości. Świat zasadniczo zmierza w kierunku „umożliwiania”:
- umożliwiania osobom posiadającym samochód zarabiać na nim (Uber)
- umożliwiania osobom bez umiejętności graficznych tworzyć piękne grafiki (Canva)
- umożliwiania osobom o konkretnych i dużych umiejętnościach zarabiać w dowolnym miejscu na Ziemi (Fiverr)
- i wiele, wiele innych aplikacji, narzędzi i rozwiązań.
Najlepszym zwieńczeniem tego wpisu, pierwszego wpisu są słowa CEO GitHub’a. Zostawiam Cię z nimi
„The future of coding is no coding at all.”
Chris Wanstrath – CEO at GitHub