Co to jest no-code? Czyli jak zbudować aplikację bez ani jednej linijki kodu?

no ode co to jesr

Masz pomysł na startup? Chcesz zbudować aplikację mobilną lub webową? Wierzysz w swój sukces? A możesz masz już badania i potwierdzenie popytu na Twój projekt? Jeśli tak, to świetnie. Teraz wystarczy zbudować to rozwiązanie. Tylko jak to zrobić, gdy nie jesteś programistą, nie masz wielkich oszczędności lub po prostu nie chcesz dzielić się udziałami z inwestorem, funduszem lub CTO?

Z pomocą przychodzi: No-Code!

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest No-Code oraz w jaki sposób możesz zbudować własną aplikację bez umiejętności programowania.

Co to jest No-Code?

No-Code to szybko rozwijający się trend w technologii. Polega on na tym, że powstaje coraz więcej narzędzi, które pozwalają tworzyć mniej lub bardziej zaawansowane rozwiązania IT bez potrzeby programisty i umiejętności programowania. Obecnie na rynku istnieje ogromny niedobór doświadczonych programistów, a ponadto wiele aplikacji, które powstaje działa podobnie, np. makretplace’y, CRM’y, aplikacje do zarządzania zadaniami i projektami. W związku z tym narodziły się pomysły wypełnienia tej luki na rynku pracy oraz wykorzystania tej sytuacji (tworzenia podobnych aplikacji) i zaczęły powstawać narzędzia, za pomocą których osoby „nietechniczne” mogą budować własne aplikacje, automatyzacje i programy. Aktualnie, rozwiązania niskokodowe i bez kodu skupiają wokół siebie zarówno pasjonatów jak i profesjonalne firmy, które zajmują się realizowaniem projektów z wykorzystaniem tych technologii. Przykładem jest jedna z pierwszych agencji no-code / low-code w Polsce – Havenocode

Przyszłością programowania jest nie programować w ogóle

Chris Wanstrath – CEO at GitHub powiedział, że przyszłością programowania jest nie programować w ogóle. Obserwuje ten trend od kilku miesięcy i ta przyszłość dzieje się już teraz. Kolejne narzędzia pojawiają się jak grzyby po deszczu a te, które powstały jakiś czas temu mają już skupione wokół siebie idące w setki tysięcy fanów społeczności. Sprawdź bubble.io.

Raporty i Google Trends

O trendzie tym donoszą też raporty branżowe oraz Google Trends. Przy okazji promocji mojego webinaru nt. no-code jedna z osób przytoczyła wniosek z raportu, że do 2024 roku 64% aplikacji będzie dostarczanych za pomocą narzędzi low/no code.

gartner no-codeLink do artykułu: https://www.cbot.ai/gartner-top-10-strategic-technology-trends-for-2020/

No-Code według Google Trends:

Technologia – no dobrze to jak w końcu zbudować tą aplikacje bez kodu?

No-code to przede wszystkim technologia.  Swój własny startup dzisiaj możesz zbudować za pomocą narzędzi no-code. Oczywiście nie wszystko da się zbudować z samych narzędzi no-code, jednak zaawansowane MVP jak najbardziej. Jeżeli twój pomysł to marketplace, CRM lub aplikacja typu „To Do” z pewnością możesz zbudować kompleksowe rozwiązanie korzystając tylko z dostępnych narzędzi no-code. Pojawiają się także narzędzia no-code, które wykorzystują sztuczną inteligencję. To tylko kwestia czasu, żeby  robić zaraz bardziej zaawansowane projekty bez użycia ani jednej linijki kodu.

Jak znaleźć odpowiednie narzędzie no-code?

Przechodzę do odpowiedzi  na moje pytania z poprzedniego nagłówka. Jak zbudować aplikacje/startup za pomocą narzędzi no-code?

  1. Określ czym jest Twój startup/pomysł z technicznego punktu widzenia: CRM, automatyzacja jakiegoś procesu, platforma wielostronna, marketplace
  2. Czy jest to aplikacja mobilna, webowa, a może jedno i drugie?
  3. Wypisz najbardziej kluczowe funkcjonalności z perspektywy Twojego użytkownika: np. logowanie się, zakup produktu, umieszczanie produktu, zapisywanie danych, dashboard, analiza danych
  4. Poszukaj odpowiednich narzędzi lub połącz narzędzia za pomocą integracji – pobierz mój e-book z listą 78 narzędzi no-code
    • Sprawdź możliwości i case studies danego narzędzia i porównuj je ze swoimi funkcjonalnościami
    • Sprawdź picing i co zawierają poszczególne pakiety
    • Dopytaj na grupach, forum, lub napisz do supportu czy możliwe jest zbudowanie tego, co chcesz za pomocą danego narzędzia
  5. Wybierz maks. 3 narzędzia i przetestuj darmowy okres próbny, sprawdź szybkość działania supportu, UX, dostępne szablony lub tutoriale, wielkość społeczności
  6. Podejmij decyzję i zacznij budować

To taki prosty, ale logiczny i efektywny sposób na znalezienie odpowiedniego narzędzia do realizacji Twojego pomysłu. Działaj i dawaj znać jak Ci idzie. Pisz o swoich postępach i wybranych narzędziach na grupie fb: Zbuduj Startup Bez Kodu – Grupa No-Code. Będzie to ogromna wartość dla społeczności.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnego wsparcia skorzystaj z mojej komercyjnej konsultacji. Mogę pomóc Ci znaleźć odpowiednie narzędzie lub integrację oraz pomóc w obsłudze wybranych narzędzi. Śmiało napisz do mnie na hello@startupbezkodu.pl.

Mateusz Kaliszewski

Pobierz e-booka z listą 78 narzędzi No-Code – Pobieram
ebook narzędzia no-code

Jeden komentarz
  • Odpowiedz Maciej

    31 sierpnia 2021, 11:20

    Budowanie aplikacji z wykorzystaniem no-code to przyszłość. Jeśli aplikacja nie wymaga specjalistycznego przeliczania, zastosowania wielu języków programowania czy skomplikowanych funkcjonalności to rozwiązania nocode/lowcodde są genialnym rozwiązaniem.

    W PowerNoCode (https://www.powernocode.com) zbudowaliśmy już kilka aplikacji z wykorzystaniem platformy Bubble i uważam, że to znakomite narzędzie z potężnymi możliwościami i świetną społecznością. A jeśli brakuje jakiś funkcjonalności to zawsze można zbudować dodatkowy plugin z wykorzystaniem klasycznego kodowania.

Napisz komentarz